Zateplení je první krok ke snížení energetické náročnosti domu, ať už rodinného nebo bytového či panelového. Proto se česká města a sídliště mění k nepoznání. Domy získávají nové fasády, okna a střechy. To vše je důsledkem snižování energetické náročností domů a tím snížení nákladů za energie. Proč a jak lze dům zateplit, se dočtete v našem článku.
Proč zateplit fasádu?
- sníží se náklady na vytápění
- jedná se o bezpečnou a návratnou investici
- eliminují se tepelné mosty
- prodlouží se životnost konstrukce
- celkově se zlepší estetika domu
Druhy zateplení
Zateplení fasády je možné dvěma způsoby. Prvním způsobem je tzv. kontaktní zateplení fasády nazývané také jako kontaktní fasáda. Druhý způsob je provětrávaná fasáda. Častěji volený způsob je kontaktní zateplení fasády a hlavním důvodem je jeho snadná aplikace. Provětrávaná fasáda se naopak nejvíce využívá u objektů, které potřebují “ lépe dýchat”, a je vyžadovaná lepší zvuková izolace.
Seznamte se s kontaktním zateplením fasády
Kontaktní zateplení domů je nejčastěji využívaný způsob v českém prostředí. Volí se z důvodů jednoduché aplikace a přijatelné ceny. U tohoto typu zateplení je izolantem minerální vata nebo pěnový polystyren. Izolant je poměrně jednoduše napevno připevněn přímo na fasádu domu.
Výhody pěnového polystyrenu
- nižší cena oproti minerální vatě
- jednodušší zpracování a opracovatelnost
- možnost aplikace na zděné domy i na moderní novostavby
Z těchto důvodů se proto v případě kontaktního zateplení fasády volí pěnový polystyren oproti minerální vatě. Velkým argumentem je jeho všestrannost, a to v použití při rekonstrukci domu starého nebo při výstavbě domu nového. Navíc jeho aplikace opravdu není nijak složitá:
- pevné izolační desky se nalepí na obvodovou stěnu,
- mechanicky se ukotví,
- na závěr se desky omítnou tenkovrstvou probarvenou omítkou.
Přestavme si minerální vatu
Hlavní využití minerální vaty se využívá u objektů, kde je vyžadovaná vysoká nehořlavost. Dalším argumentem pro minerální vatu jsou její lepší akustické vlastnosti. V neposlední řadě je výhodou minerální vaty také možnost ji aplikovat na nerovné povrchy. Lamely, na které se minerální vata aplikuje, jdou ohnout do oblouku a upravit podle podkladu.
Je potřeba zmínit i některé nevýhody minerální vaty, které vedou k výběru polystyrenu. První a výrazný důvod je cena. Ta se pohybuje až o dvakrát víc, než je tomu u polystyrenu. Dalším důvodem je obtížnější práce a aplikace s minerální vatou.
Poslední, co je potřeba zmínit, je při volbě minerální vaty nutnost volby speciálních propustných tmelů a povrchové omítky. Speciální prostředky jsou potřeba z důvodu difuzivní otevřenosti minerální vaty.
Výhody provětrávané fasády
Způsob zateplování fasád s pomocí provětrávané fasády se stále více volí při rekonstrukcích panelových domů. V počátku 90. let se více dbalo na to zateplit a bylo jedno jakým způsobem. V dnešní době se více dbá na použitý materiál z důvodu požárních a dalších norem.
Proto se v současné době více volí způsob provětrávané fasády. Způsob díky použitým materiálům nabízí lepší požární odolnost, tlumí hluk a je prodyšný. Stejně jako u kontaktního zateplení se využívají minerální vaty, ale způsob aplikace se liší:
Provětrávané zateplení ve 4 krocích
- vytvoření a upevnění nosného roštu,
- vytvoření odvětrávané mezery,
- vložení samotného izolantu a
- obložení jako poslední krok.
Izolanty se vkládají do připravených roštů. Rošty jsou předsazené oproti zdi domu, a díky tomu vznikne provětrávaná vzduchová dutina, ta zajišťuje lepší bilanci vlhkosti ve stěně, to znamená, že zajistí rychlejší odvod vlhkosti.
Jednou z největších výhod zateplení způsobem provětrávané fasády je možnost ji aplikovat i v zimních měsících. Tato možnost se nabízí, protože během aplikace se využívají pouze suché procesy a postupy, klima tak nemá vliv na jejich účinnost a průběh.