Štvou vás každoroční účty za energii spotřebovanou na vytápění. Máte vlastní kotel? Pak si můžete vypěstovat i své vlastní topivo. Stačí mít k tomuto účelu dostatečný prostor. Pro plantáž rychlerostoucích energetických plodin zase tam moc místa nepotřebujete. Rychlerostoucí energetické plodiny jsou navíc nenáročné na údržbu a to jak finančně, tak časově. Navíc je takovéto topení biomasou velmi výhodné. Nebudou se vám totiž zvyšovat účty za topení. Pomůžete tak nejen své peněžence, ale také životnímu prostředí. Nahradit fosilní paliva biomasou je totiž to nejlepší řešení, které lze pro ochranu klimatu vymyslet.
Samozřejmě nemůžete čekat, že jeden rok zasadíte pár topolů a druhý už můžete řezat dříví na otop. Než dřeviny vyrostou, chvíli to trvá. První sklizeň můžete provádět tak za 2 až 6 let. Záleží na druhu plodiny. Nejčastěji se u nás používají vrby a topoly. Jedná se o nenáročné plodiny, které lze pěstovat téměř všude. Například japonský topol lze sklízet právě už po dvou letech. Je tedy nejvhodnější pro nedočkavce.
Před tím, než se do toho pustíte a začnete nakupovat dřeviny, byste si měli zjistit několik základních informací. Důležité je, že půda, na které chcete dřeviny pěstovat, musí být půda zemědělská. Pokud nevíte, jestli to tak je, jděte se zeptat na úřad. Rozhodně si dejte velký pozor na nabídku firem v tomto oboru. Nenechte se vnutit do ničeho, o čem nejste přesvědčeni. Nestane se vám tak, že na svoji první sklizeň budete čekat několik let. Na internetu je dostatek informací o tom jaké dřeviny jsou nejvhodnější a pro jakou potřebu. Vše si napřed vyzkoušejte v menším rozsahu, než budete nakonec potřebovat. Jde o to si pěstování rychlerostoucích dřevin osahat. Pokud vám nebude něco jasné, klidně se ptejte. Nejlepší je obrátit se na ekologickou poradnu ve vaší blízkosti. Tam vám poradí a případně vás vezmou i na jejich vlastní plantáž.
J. H.
foto: japonsky-topol.cz