Zvyšující se sazby za elektřinu v nízkém tarifu a nevědomost, jak s nočním proudem nakládat, vysává naše peněženky. Přinášíme proto několik rad, jak v domácnosti využívat takzvaný „noční proud“a ušetřit tím stovky korun ročně za bydlení.
Noční proud je levnější než denní tarif. To vám ale neříkáme nic nového. Často však lidé netuší, kdy se vlastně noční tarif spouští a že například funguje i ve dne. Všechno má ale svá pravidla. Abyste mohli využívat sazbu s nízkým tarifem, musíte splnit jednu základní podmínku. Elektřinou musíte ohřívat užitkovou vodu nebo vytápět. Podle toho, na co elektřinu využíváte, je vám pak přiznána distribuční sazba. V případě ohřevu vody máte nízký tarif 8 hodin denně. V případě vytápění je to podle typu topení 8 až 22 hodin. V každé sazbě jsou však různé ceny nízkého i vysokého tarifu.
Spínací časy nízkého tarifu se různí. Nízkému tarifu se často říká noční, nicméně běží i přes den. Kdy vám běží nízký tarif a kdy vysoký se dozvíte na internetových stránkách svého distributora pod heslem časy spínání HDO. Když chcete ušetřit stovky korun ročně, je dobré si zjistit, kdy máte nízký tarif a v této době pouštět třeba pračku, myčku a podobně. I u osmihodinového nízkého tarifu jsou obvykle alespoň 2 hodiny v průběhu dne!
Na nízký tarif (NT) běží vytápění (přímotopy, akumulační vytápění) a ohřev užitkové vody (bojler). A právě pro ně platí, že musí být v době vysokého tarifu blokovány, aby vám distributor výhodnou sazbu vůbec uznal. U ostatních spotřebičů záleží, kdy je pustíte a zda se trefíte do vysokého nebo nízkého tarifu. Největší úsporu za to, že budete pouštět spotřebiče v „nočním proudu“ můžete získat, máte-li akumulační sazby. U sazby pro přímotop a tepelné čerpadlo nejsou rozdíly v cenách tak výrazné i proto, že nízký tarif máte podstatně delší dobu.