Ministerstvo průmyslu a obchodu představilo opatření, která by měla nekalým obchodním praktikám v energetice zamezit. Ministerstvo připravilo návrhy tří nových paragrafů, a zařadilo je do připravované novely zákona o ochraně spotřebitele.
Cílem těchto legislativních změn je posílit práva zákazníků, zamezit nekalým obchodním praktikám a zajistit korektní fungování podnikatelů na trhu s elektřinou a zemním plynem.
Čeho se hlavní změny týkaji?
Omezení maximální délky trvání smlouvy na dobu určitou mezi obchodníkem a spotřebitelem na 36 měsíců. Po uplynutí této doby bude automaticky považována za smlouvu na dobu neurčitou. Zákazník dostane možnost vypovědět smlouvu na dobu určitou s automatickým prodloužením závazku kdykoli do 15. dne před uplynutím sjednané doby.
Osoba, která vykonává zprostředkovatelskou činnost, bude muset být zapsána v registru u Energetického regulačního úřadu. Platí přitom u ní obdobná práva a povinnosti jako u držitelů licencí na obchod s elektřinou nebo plynem.
Zákaz sankcí plynoucích z automatického ukončení smluv. Prodejci totiž zákazníkům vnucovali dárky (např. LED žárovky) a v případě vypovězení smlouvy požadovali za tyto takzvané dárky zdarma uhrazení pod pohrůžkou sankcí.
Situaci již bylo třeba řešit
Jak vyplynulo ze statistik výsledků kontrol zaměřených na nabídku a poskytování služeb spojených s uzavíráním smluv o dodávkách energií prováděných Energetickým regulačním úřadem a Českou obchodní inspekcí. Podáno bylo 147 podnětů, z čehož bylo 110 oprávněných. Energetický regulační úřad přitom řeší tisíce pochybení.
3 nejčastější triky energetických šmejdů
Telefonický prodej se zmatečným a zavádějícím rozhovorem.
Lákání neinformovaných zákazníků do energetických aukcí. (Takto se obchází zákaz podomního prodeje, protože v takovém případě jde o zprostředkovatelskou činnost, která má jiná regulační pravidla.)
Drahý dárek, který však zákazník při odstoupení od smlouvy musí zaplatit.
-MM-