Staví vám za domem větrnou elektrárnu a vy trnete strachy? Bojíte se, že každé otočení turbíny vyloudí do krajiny nesnesitelný hluk, při kterém budou praskat okna a o zdravém a nerušeném spánku si budete moci jen nechat zdát? Pak vás můžeme již nyní ujistit, že vaše obavy jsou zbytečné. Jak je to s hlukem v případě větrných elektráren si povíme v dnešním článku.
V současné době je hluk největším znečišťovatelem životního prostředí. Nadměrná hluková zátěž, které jsme denně, zejména ve městech, vystaveni, nám přitom může způsobit řadu zdravotních potíží a to jak fyzického, tak zejména psychického rázu. Každý z nás je jistě rád, když z rušné ulice zmizí ve svém domě či bytě a chvilku relaxuje v tichu. Co ovšem, když vám za domem chtějí postavit větrnou elektrárnu, která je považována za výrazného původce hluku. Nebude rázem vaše pohodlí ohroženo?
Obecně může větrná elektrárna způsobit hluk dvěma způsoby. Na základě toho se pak vzniklý hluk dělí na aerodynamický a mechanický. Aerodynamický hluk vzniká třením listů vrtule o vzduch a je jen velmi málo slyšitelný. Každý kdo někdy stál pod točící se vrtulí větrné elektrárny, jistě potvrdí, že je slyšet jen těžko postřehnutelné hvízdání.
Mechanický hluk vytváří zařízení uvnitř větrné turbíny. Nejhlučnější přitom jsou: převodovka, generátor, servomotory a chladící ventilátory. Tato zařízení opravdu v minulosti představovala značný zdroj hluku, to však dne již neplatí. Moderní technologie snižují produkovaný hluk na minimum a větrné elektrárny tak vyhovují i těm nejpřísnějším hygienickým normám. Ostatně pokud nevěříte, tak můžete o víkendu vyrazit na výlet k nějaké větrné farmě, kterých je na našem území již značné množství a přesvědčit se.
J. H