Začátek roku se nese v duchu přehledů, vyúčtování a nejrůznějších plateb. Připadá vám, že platíte rok od roku víc a víc a zajímá vás, jaké ceny energií budou v roce letošním?
Celých 57% celkových nákladů na energie tvoří státem regulovaná složka. Mimo jiné se do ní započítávají příspěvky na obnovitelné zdroje energie a distribuční poplatky. Energetický regulační přad každý rok vyhlašuje výši této regulační složky a díky tomu je jasné, že elektřina se domácnostem podraží. Nejvyšší zdražení pocítí obyvatelé Prahy, těm se cena zvedne na 2, 9%. Nejnižší nárůst cen mohou očekávat domácnosti na jižní Moravě, Vysočině či v jižních Čechách. Zde se složka navýší o 2, 2%. Zbytek republiky za regulované složky elektřiny zaplatí asi o 2, 5% více.
Z čeho se ještě skládá cena elektřiny?
- distribuční poplatky (liší se podle distributora v daném kraji)
- příspěvek na výrobu z obnovitelných zdrojů energie (dotace na obnovitelné zdroje, vypočítávájí se z kapacity hlavního jističe)
- poplatek za rezervovaný příkon (rezerva určiého množství energie v rozvodné síti)
- poplatek operátorovi trhu
- poplatek za systémové služby (z toho se platí provoz ČEPS)
Co stojí za zdražením?
Za zdražení regulované složky ceny elektřiny mohou podle Energetického regulačního úřadu především rostoucí ceny silové energie a současně potřeba dalšího rozvoje elektrické přenosové soustavy.
Kromě regulované složky však roste roste i cena silové elektřiny. Ta se promítá hlavně do neregulované složky ceny, kterou může ovlivnit dodavatel. Právě rostoucí ceny silové elektřiny jsou důvodem, proč dnes mnoho domácnosti dává přednost domácím fotovoltaickým elekerárnám či solárním ohřevem vody.
Také cenu plynu ovlivňuje regulovaná složka
Kromě jižních Čech a Prahy se obyvatelé musí připravit na nárust takřka o 4%. U plynu za zdražováním podle odborníků stojí nižší spotřeba, která distribuci plynu ekonomicky znevýhodňuje. Regulovaná složka však z celku tvoří jen 28%. Zvýšení ceny tak nebude tedy tak „dramatické” jako u elektřiny.
SŠ.
foto: pexels.com