Uvažujete o koupi nového elektrického spotřebiče, neorientujete se v jejich energetickém označení, ale samozřejmě chcete koupit ten nejúspornější. Není se za co stydět. Každý nemůže vědět vše. Samozřejmě se opět můžete spolehnout na nás, že vám i s tímto problémem pomůžeme. Tedy v dnešním článku se zaměříme na energetické třídy spotřebičů.
Předně se podívejme, kde hledat údaje o energetickém označení přístroje. Všechny potřebné hodnoty jsou uvedeny na tzv. energetickém štítku spotřebiče. Nejde přitom o nic jiného, než o označení energetické náročnosti toho daného spotřebiče. Na něm musí být uvedeno, jaká je roční spotřeba elektrické energie v kWh a to včetně režimu stand-by. Samozřejmě, pokud ho má přístroj k dispozici. Tento štítek musí být součástí elektrospotřebiče. Musí být uváděn rovněž při reklamách, které daný výrobek propagují.
Energetických tříd je celkově sedm. Ovšem nemá význam kupovat jiné výrobky, než ty, které nesou označení energetické třídy A. Některé spotřebiče na evropském trhu se už ani jiné energetické třídy, než třídy A prodávat nesmějí. Jedná se o pračky a myčky. U nich už bude rozhodovat pouze znaménko +.
Aby to ovšem spotřebitel neměl při orientaci v energetických třídách nikterak snadné, musí pamatovat na to, že maximální třída úspornosti pro jeden druh spotřebiče, může být jiná, než pro druhý druh spotřebiče. Tak je tomu například u praček a televizorů. Nejúspornější pračky mají označení A+++, zatímco nejúspornější televize mají označení A++. Pokud si tedy při výběru nebudete zcela jisti, raději se ptejte obsluhy prodejny.
J. H.
Koupili jsme televizi s energetickým štítkem “A” ,který ukazuje spotřebu 41 W a na zadní straně televizoru,plus v návodu je udávaná spotřeba 65 W.jsem z toho zmatený a cítím se podvedený.Je to tak běžné?