O energetických plodinách jste jistě už někdy slyšeli. Pokud ne, tak čtěte dál náš dnešní článek. Ve stručnosti vám přestavíme energetické plodiny.
Za energetické plodiny považujeme obecně ty plodiny, které jsou pěstované za účelem získání energie. Tato energie se může získávat několika způsoby. Jednak přímým spalováním, zplynováním, anaerobní digesci. Plodin vhodných pro tyto účely je několik. Jejich základní dělení je však na rostliny bylinné a dřevinné.
Energetické plodiny nebo energetické dřeviny?
Energetické plodiny jsou pěstovány na zemědělské půdě s využitím standardní zemědělské techniky a standardních zemědělských postupů. Energetické dřeviny, které jsou nazývány jako rychlerostoucí dřeviny, jsou pak vysazovány a následně pěstovány na speciálních plantážích. Zatímco energetické plodiny je možné sklízet každý rok, rychlerostoucí dřeviny jen jednou za 3-10 let, to podle druhu.
Jsou jich stovky…
Energetických plodin je po celém světě až několik stovek. Pro naše podnebné pásmo jsou však vhodné pouze některé druhy. Mezi nejvíce využívané rychlerostoucí dřeviny u nás patří vrby, olše, topoly a akáty. Jelikož se jedná o dřeviny, lze z nich kromě energie získat i celulózu. Využít lze i u nás běžně pěstované obilniny, dále některé trávy. Z trav například sloní tráva a chrastice. Dále se hojně využívají čirok, konopí seté, křídlatka, řepka olejná, slunečnice, len, dýně, brambory, cukrová řepa, topinambur, cukrová třtina. Z těchto plodin se totiž vyrábějí i různé palivové směsi.
Z pohledu přímého spalování je nejlepší energetickou plodinou len, tedy lněné stonky, které mají výhřevnost 16,90 MJ/kg. Velmi dobře jsou na tom i dřeva jehličnanů a dřevo obecně. V České republice význam energetických plodin teprve stoupá a do budoucna jistě ještě nabude na významu.
J. H.