Šli jste někdy kolem obchodu a viděli jste, kolik potravin je připraveno k vyhození? Pak vás jistě napadlo, jestli tyto potraviny nelze využít nějakým jiným způsobem. Určitě by šlo je rozdat potřebným. Ovšem pouze za předpokladu, že jídlo je zdravotně nezávadné. Nešlo by však využít i zkažené a zdraví škodlivé potraviny? Určitě šlo. Možná vás napadne využití kompostu. To by také bylo možné, ale v dnešním článku se budeme věnovat výrobě tepla a elektrické energie z potravin. Říkáte si, že to není možné? A co takhle bioplynová stanice?
V tzv. bioplynkách se totiž dá zpracovat jakýkoliv biologický odpad. Tedy i staré potraviny, či zbytky potravin. V bioplynové stanici se ze starých potravin, kterými nejčastěji bývá pečivo, vyrobí plyn. Vyrobený plyn pak slouží k výrobě tepla, případně elektrické energie.
Dvě jsou již v provozu
V České republice jsou v současné době v provozu dvě bioplynové stanice, které využívají pro svoji činnost starých potravin. Tyto potraviny se navezou do obřích fermentačních nádrží, kde se nechají 28 dní kvasit. Během tohoto procesu je uvolňován metan, který je postupně jímám. Následně je pomocí něj vyrobena elektřina a teplo.
Část je spotřebována pro provoz samotné bioplynové stanice a zbytkem jsou zásobovány domy v okolí. Jedna bioplynová stanice je schopna teplem a elektřinou zásobit v průměru cca 1500 domácností.
Proces však není až tak jednoduchý. Musí probíhat bez přístupu vzduchu a nádrže musí být zahřívány tak, aby se dosáhlo maximální produkce metanu.
Samozřejmě, že by bylo mnohem lepší, kdyby se jídlem neplýtvalo a jeho přebytky by se dostali včas k potřebným. Ovšem pokud už není jiné možnosti, pak je rozhodně lepší ze starého a zkaženého jídla vyrobit teplo a elektřinu, než ho jen tak vyhodit.
J. H.
Super nápad! Ať se člověk snaží sebevíc, stejně občas nějaké zbytky jídla musí vyhodit. Líbí se mi představa, že si posvítím vyhozenou večeří.