Skandinávské země patří mezi státy s nejambicióznějšími projekty přechodu od fosilních paliv k čistým zdrojům energií. Toto se přitom netýká pouze podpory elektromobilů či výstavby vodních a větrných elektráren. Ve Skandinávii je dnes běžné, že domácnosti využívají odpadové teplo firem z okolí.
Pod pojmem „firmy“ si přitom nemusíte představovat pouze průmyslové objekty. Velmi dobré zkušenosti mají země Skandinávie s využíváním tepla z datových center. V Dánsku dodává společnost Facebook teplo ze svého datacentra do 6 900 domácností v okolí.
Švédsko se chce do roku 2040 obejít bez fosilních paliv, i za pomoci tepla z datových center
Oděvní společnost H&M zásobuje teplem ze svého datacentra v blízkosti Švédska 2 500 domácností. V okolí Stockholmu získává obrysy další velký projekt využití odpadového tepla ze serverů, to když společnost Digiplex a město Stockholm oznámili vznik projektu, kdy bude teplem z datových center společnosti Digiplex zásobováno 10 000 domácností. V dalších letech chtějí zástupci Stockholmu pokrýt 10 % veškeré spotřeby tepla právě z datových center a do roku 2040 má být Stockholm úplně zbaven užívání fosilních paliv!
Datová centra nejsou žádná „ořezávátka“
Jen pro představu, jedno větší datové centrum je díky rekuperaci schopno dodat tolik energie, co 2–3 větrné elektrárny. Dodávka energií z datových center však není závislá na dotacích z veřejných rozpočtů a jsou stabilní bez ohledu na aktuální povětrnostní podmínky.
V Německu slouží jako příklad Frankfurt nad Mohanem
Dalším městem, které ve velkém využívá odpadové teplo z datových center je Frankfurt nad Mohanem v Německu, kde mají své servery umístěny technologické giganty jako jsou Amazon, Facebook, Or acle, Google.
Vydělají jak domácnosti, tak provozovatelé datových center
Zdá se, že opětovné využívání odpadového tepla z datových center pro vytápění rezidenčních nemovitostí je „win-win“ situací, kdy získávají jak samotné domácnosti, které získávají dostatečný objem tepla za přijatelnou cenu, tak podniky, jež monetizací odpadového tepla zlepšují ekonomičnost svých provozů v zemích s vysokými cenami elektrické energie.
Více příkladů velkých projektů využívajících odpadové teplo najdete zde.