Přemýšlíte, jak ještě ušetřit za energie a přitom vám na psacím stole hučí ventilátor vašeho stolního počítače. Právě zde je další možnost jak ušetřit nemalé finanční prostředky.
Dnes má svůj vlastní chladič řada komponentů vašeho počítače. Najdete ho na napájecích zdrojích, procesorech, grafických kartách. Mnohdy o nich ani nevíme a jejich existence je nám připomenuta až v okamžiku, kdy vypoví službu a daná počítačová součástka přestane fungovat.
Přitom správným výběrem ventilátorů a jejich správným nastavením můžete ušetřit až deset procent energií, které by váš stolní počítač jinak zkonzumoval. Kupujete-li si nový zdroj, proto vždy, stejně jako u jiných elektronických přístrojů, koukejte na jeho účinnost. Účinnost je však důležitá i u samotného zdroje, který chcete chladit. I zde byste se měli velmi zajímat. Například jedná-li se o zdroj počítače, někteří výrobci levnějších počítačů jsou schopni vám prodat i zdroj s účinností někde pouze kolem padesáti až šedesáti procent. To znamená, že až padesát procent elektrické energie, která proudí do zdroje je přeměněna na odpadní teplo. K tomu je potřeba pořídit dobrý větrák, který toto teplo odvede. Ve výsledku tak platíte ještě víc. Nejen za neúčinný zdroj, ale také za silný větrák, který toto teplo odvede mimo počítač a zdroj ochladí. Proto se někdy vyplatí koupit nový zdroj. Rozhodně se koukejte na jeho účinnost, která by měla být více než osmdesát procent. To stejné platí i pro větrák. Vybírejte ten s největší účinností.
Důležité je nastavit větráky správně. Přílišné chlazení je vám k ničemu. Stojí akorát peníze. Nastavte si tedy rychlost ventilátorů tak, aby byla co nejnižší, ale počítač se nepřehříval. Rovněž neopomeňte na pravidelné čištění ventilátorů.
J. H.