Chcete v domácnosti šetřit energie? Co dodržovat, abyste nemuseli měnit své zvyky nebo pořizovat spotřebiče s nižší energetickou spotřebou?
V kuchyni lze ušetřit nejvíce
Největší množství elektronických pomocníků bývá v kuchyni. Šetří úsilí a čas, ale mnohdy nešetří energie. V permanentním režimu bývají lednice. Lednici bychom neměli mít v blízkosti zdroje tepla. Důležité také je ji správně nastavit, ideální teplota je +5°C. Před tím, než do lednice půjdete si vždy rozmyslete, co v ní potřebujete. Každým otevřením uniká vyrobený chlad. Také si dávejte pozor, abyste do lednice nedávali teplá jídla.
Vodu vařte v rychlovarné konvici než na sporáku a vždy (i při vaření) ohřívejte jen tolik vody, kolik opravdu potřebujete. Ušetřit energie lze i správným nádobím. Velikost hrnce by vždy měla být úměrná velikosti plotýnky a samozřejmostí je používání pokliček.
V případě, že potřebujete jen něco ohřát, je lepší použít mikrovlnnou troubu než rozehřívat troubu.
Ušetřit lze i v obýváku
V obývacím pokoji zapínejte jen ty spotřebiče, které chcete využívat. Je zbytečné mít najednou spuštěný notebook, rádio a televizi. Pokud to s úsporou myslíte vážně, když elektroniku nepotřebujete, vytahujte je úplně ze zásuvek. Stand-by režim totiž také má určitou spotřebu. Jestliže pak některý váš současný spotřebič doslouží, kupte si takový, který dokáže nahradit i ostatní spotřebiče – např. televize s digitálním tunerem nahradí set-top-box apod.
Sviťte jen tam, kde jste
Zejména v zimním období svítíme po většinu dne. Pokud tak ještě neděláte, dbejte na to, aby se v místnostech nesvítilo zbytečně. Sviťte jen tam, kde zrovna jste. Až vám vypoví službu klasické žárovky, pří nákupu zvolte žárovky úsporné. Je spočítáno, že při dvouhodinovém svícení 6 žárovkami lze použitím úsporných žárovek za rok ušetřit až 700 Kč. Vhodnější jsou svítidla s lesklými vnitřními plochami, která světlo odrážejí do prostoru a lépe se odrážejí o světlé stěny.
Jak šetřit v koupelně?
Zapomínat bychom neměli ani na koupelnu. Největším spotřebičem zde je pračka, tu zapínejte jen zcela plnou. Ušetřit můžete i použitím kvalitního pracího prášku. Prádlo totiž stačí prát na nižší teplotu, a ušetříte tak energii nutnou na ohřev vody.
Ušetřit lze i během hygieny – sprchování místo koupání ve vaně totiž může ušetřit až dvě třetiny nákladů na ohřev teplé vody na mytí.
-SŠ-